Pravobraniteljica nas ostaje štititi!
autor:
Dina J.Hrvatski sabor započeo je danas, 27. lipnja 2012. godine zasjedanje raspravom o prijedlogu Zakona o pučkom pravobranitelju kojim se odustalo od spajanja posebnih pravobranitelja s institucijom pučkog pravobranitelja pa bi i nadalje trebali ostati pravobranitelji za djecu, za ravnopravnost spolova te za osobe s invaliditetom.
Zamjenica ministra pravosuđa Sandra Artuković Kunšt je u ime predlagatelja, Vlade RH, ocijenila kako je zadržavanje posebnih pravobranitelja najznačajnije u uređivanju sustava pravobraniteljstva, prije svega zbog iskazanih potreba građana. Ustvrdila je kako ne stoje prigovori da je spajanje posebnih pravobranitelja s institucijom pučkog pravobranitelja ekonomski opravdano jer i proces spajanja iziskuje troškove, a neprimjeren je, kaže, i prigovor da se time žele zadržati postojeće funkcije jer je rad pojedinačnih pravobranitelja itekako prepoznat i u domaćim i u međunarodnim okvirima.
HNS još uvijek nije dostavio strategije o borbi protiv diskriminacije
“Posebni pravobranitelji postigli su prepoznatljivost u svom dosadašnjim djelovanju, a i nadalje moraju ostati neovisni i samostalni”, poručila je zamjenica ministra pravosuđa.
Ujedno, naglasila je da se sadašnjim prijedlogom zakona proširuju i ustavne ovlasti pravobranitelja te jača njegova proaktivna uloga.
Napomenula je da je pučki pravobranitelj opunomoćenik Hrvatskoga sabora za promicanje i zaštitu ljudskih prava i sloboda i da ga Sabor bira na mandat od osam godina. Zadaća mu je, uz ostalo, pratiti usklađenost hrvatskih zakona i drugih propisa s Ustavnim odredbama i medunarodnim pravnim aktima koji su dio unutarnjeg pravnog poretka RH, prenosi hina.
Zakonskim prijedlogom predviđeno je i spajanje ustanove Centra za ljudska prava s Uredom pučkog pravobranitelja te osnivanje Savjeta za ljudska prava pučkog pravobranitelja kao savjetodavnog tijela koje razmatra i predlaže strateške smjernice u području promicanja ljudskih prava, dok bi to novonapravljeno tijelo imalo zadaću osiguranja kontinuirane suradnje u području ljudskih prava između pučkog pravobranitelja, civilnog društva, akademske zajednice i medija.
Ovim zakonom želi se unaprijediti sustav zaštite temeljnih prava građana s obzirom na promjene Ustava iz 2010. kojima je pučki pravobranitelj dobio imunitet kao i saborski zastupnici, a na ustavnoj mu se razini priznaje samostalnost i neovisnost u radu. O predloženom zakonu raspravljaju po hitnom postupku saborski klubovi.
Komentirajte!