Zaštita LGBT mladih od cyberbullyinga novi je prioritet
autor:
Marino ČajdoGotovo dvije godine nakon što je u američkoj saveznoj državi New Jersey donesen jedan od najrigoroznijih anti-bullying zakona, njegov je primjer donekle popratio i New York – čiji novi prijedlog uključuje i plan suzbijanja cyberbullyinga. Uskoro će SMS poruke, blogovi i društvene mreže također postati teren na kojem će njujorške škole morati razviti strategije anti-bullyinga. Prema novom zakonu cyberbullying se definira kao bilo kakvo zlostavljanje u formi elektronske komunikacije. Specifičnost mu je i što zabranjuje diskriminaciju na osnovu rodnog identiteta i izražavanja čime je New York postao prva američka država s specifičnim planom zaštite trans individualaca.
Školski CSI protiv homofobije i transfobije
Gradska administracija se nada kako će amandmanima o cyberbullyingu na postojeći zakon uspjeti uspostaviti konkretne protokole njegova suzbijanja, uključujući i formiranje posebnih službenika koji će na područjima škola istraživati navodne slučajeve homofobije i transfobije ali i koordinirati s policijom kada to bude potrebno. Osim toga, ove će osobe biti zadužene i za razvijanje strategija protiv nasilja u svojim školama kao i obrazovanje službenika.
Da je novi zakon na mjestu govore podatci istraživanja ‘Growing Up LGBT in America’ koje je nedavno proveo Human Rights Campaign a koje je pokazalo kako je 38% mladih LGBT osoba doživjelo cyberbullying, u odnosu na 11% onih koji to nisu. Nadovezuju se na to podatci kako je 18% mladih zlostavljano u školama a njih 16% putem mejla i poruka.
Cyber-nasilnik ranije pušten iz zatvora
Dharun Ravi, osuđen za smrt Tylera Clementija zbog cyberbullyinga, jučer je pušten iz zatvora nakon odsluženja dvije trećine od mizernih trideset dana zatvorske kazne zbog dobrog ponašanja. Međutim, još uvijek ga čekaju tri godine uvjetno, sudski troškovi od preko 10 tisuća dolara te 300 sati dobrotvornog rada te savjetovanje. Raviju je automatski oduzeto pet dana od kazne na osnovu dobrog ponašanja te pet za rad unutar zatvora.
Nakon što je prošle godine donesen zakon o partnerstvima ovo je bio logičan idući korak: mladi se sve ranije autaju, a iako se radi o pozitivnom trendu za samu zajednicu, često je popraćen negativnim iskustvima zlostavljanja. Pronaći geja ili lezbijku koji nisu na neki način vrijeđani za vrijeme svog srednjoškolskog obrazovanja gotovo je nemoguće. Mladi danas žive u cyber svijetu, to je način na koji odlučuju komunicirati, a samim time izloženi su cjelodnevnom riziku od diskriminacije.
Pravni stručnjaci pozdravili su novu cyberbullying legislativu, kao jednu od rijetkih preostalih prioriteta po pitanju zaštite LGBT mladih.
Komentirajte!