FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Publika ne želi stereotipe u filmovima

objavljeno:

21. 03. 2011.
Publika ne želi stereotipe u filmovima

Filmovi potiču štetne seksističke, rasne i rodne stereotipe – rezultat je najvećeg istraživanja provedenog nad kino publikom o karakterizaciji filmskih likova, a čije rezultate i analizu donosi britanski Guardian. Provedena na 4315 punoljetna ispitanika na teritoriju Velike Britanije, natpolovična većina smatra kako filmski hitovi često pribjegavaju difamirajućim stereotipima: posebno onima koji uključuju neprivlačne starije žene, preseksualne crnce i gejeve čiji je život određen njihovom seksualnošću.

Gotovo dvije trećine ispitanika tako smatra kako su žene starije životne dobi slabo reprezentirane u filmovima, još rjeđe kao seksualna bića a uglavnom se radi o ulogama marginalnim za filmsku priču. Publika, dakle, očekuje od filmskih redatelja da se potrude oko autentičnosti života koje reflektiraju. Kao primjer odlično portretiranog ženskog lika starije dobi istaknut je onaj Meryl Streep u hitu ‘Mamma Mia!’ a voditelj istraživanja kao primjer dobrog portreta naveo je i ovogodišnju dobitnicu Oscara za sporednu žensku ulogu, Melissu Leo (‘Fighter’), kao drski karakter s kojom se brojne žene te dobi mogu poistovjetiti.

Što se tiče uloga tamnoputih glumaca, ispitanici smatraju kako ne dobivaju dovoljno uloga ‘dobrih dečkiju’ – što posebno negativno doživljavaju pripadnici zajednice koji sporni način portretiranja tumače kao neodgovorno sugestiranje kako je rasizam okej stvar a osobe crne boje kože rijetko s normalnim životima mimo geta, nasilja i droge (kao simboličnih društvenih problema koji se za getove vežu). Novi potencijalni stereotip predstavljaju i likovi s istočno-europskim korijenima: mahom neobrazovani i na dnu društvene ljestvice.

LGBT likovi

Kada su u pitanju gej likovi, više od polovice ispitanika smatra da su prikazani previše campy. Kada se izdvoje ispitanici iz LGBTIQ zajednice, to mišljenje ima čak njih 80%!

Hollywood se posebno desetljećima oslanjao na pojednostavljeni prikaz gej likova ili portretiranje kao poremećenih zločinaca i flamboyant komičara situacije. Još od ere nijemog filma feminizirani su muškarci prikazivani kao slabi karakteri a uzorak se najčešće primjećuje u povijesnim spektaklima, posebno onima koji se tiču starog Rima (Joaquin Phoenix u ‘Gladijatoru’). Filmovi osamdesetih i devedesetih znali su sadržavati gej likove oboljele od AIDS-a, što je zajednica često tumačila kao pokušaj prikazivanja gejeva kao seksom opsjednutima i promiskuitetnim osobama.

Danas, srećom gledamo nešto kompletnije karaktere, no brojni se filmaši i TV producenti i dalje okreću negativnoj stereotipizaciji, što iz vlastitih uvjerenja a što iz jednostavnijih karakterizacija likova koje ne smatraju dovoljno bitnima za radnju. Što u konačnici ipak više govori o redatelju i uratku, nego o zajednici.

foto: corbisimages.com


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

QUEER, GEEK &OMG
I to se proizvodi


Hipster Dyke
Od L do Z


Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Josipa Petek
Bi-spolarizacija


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike