Povjesničari autaju
Jack Trbosjek je zapravo bio – Jackie?
Ni stoljeće nakon ubojstva koja su se događala 1888. u Londonu, i njihov glavni akter Jack the Ripper, ne prestaju golicati maštu tzv. ripologa – osoba koje od trenutka kada je ovaj vjerojatno najslavniji svjetski serijski ubojica i dobio nadimak analiziraju slučajeve i razvijaju teorije tko bi mogao biti nositelj spornog identiteta.
Upravo ovih dana tako tržištem kola knjiga koja je izazvala veliku strku među povjesničarima i medijima tvrdeći kako je Jack Trbosjek zapravo bio – žena. John Morris, umirovljeni pravnik, prstom je upro na Velšanku Lizzie Williams kao „whitechapelskog monstruma“ koja je ubijala žene koje, zbog brojnih pobačaja, nisu više mogle imati djecu. K tome, Lizzie je bila žena prominentnog liječnika Sir Johna Williamsa, koji je bio glavni osumnjičenik od brojnih drugih forenzičara vremena. Svoju tezu Morris dokazuje onime što neki drugi ripolozi ukazuju: niti jedna od pet ubijenih žena nije bila seksualno napastovana prije ili nakon ubojstva a imovina jedne, Annie Chapman, bila je pored nje ostavljena jako delikatno složena (kaže Daily Telegraph „feminizirano“).
Ipak, ne treba odmah odbaciti ideju, ili makar trud koji su Morris i njegov otac Byron uložili u istraživanje za knjigu ‘Jack the Ripper: The Hand of a Woman’: dvojica su secirala kroz tisuće medicinskih i pravnih izvještaja što. No, teorija nije dobro prošla među ripolozima; iako je pravo čudo da niti jednom od forenzičara vremena nije palo na pamet makar istražiti mogućnost da se uistinu radi o ženi.
„Ideja da je žena počinila ubojstva, koliko bila interesantna, ne kotira dobro u krugovima koji formiraju dugoročna uvjerenja o famoznom slučaju Jacka Trbosjeka“, kaže Morris i dodaje kako „u tu činjenicu nema sumnje, jer dok su svi slijepo tražili muškarca ignorirali sve dokaze koji upućuju na ženu“.
Teza #2
Trbosjek je napao pet puta unutar tri mjeseca 1888. godine. Žrtve Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes i Mary Jane Kelly su sve bile prostitutke na londonskom East Endu, a činjenicu da je ubojica kirurški odstranjivao njihove maternice Morris također uvažava kao indikativnu. Lizzie je, prema njemu, bila u osvetničkom pohodu zbog vlastite neplodnosti.
Na to se nadovezuje i navodni razlog zbog čega je Mary Kelly bila posljednja u nizu i zašto su ubojstva s njom prestala: Sir John Williams s njom je imao aferu. Upućuje se i na druge dokaze o tome kako su pronađena puceta sa ženskih čizama pored tijela Eddowes i ostatci ženske odjeće spaljene u kaminu Mary Kelly.
Trbosjekov fenomen očito ne jenjava, a zahvaljujući filmskim i strip upriličenjima, probio se u mainstream pop kulture – figuru koja fascinira i oduševljava unatoč stravičnim ubojstvima koje je svojedobno počinio (ili počinila).
Bila Lizzie glavni krivac za ubojstva, koja je doživjela nervni slom nedugo nakon zadnjeg ubojstva, nakon stoljeća više ni bitno: novog osumnjičenika i teoriju sigurno nećemo još predugo čekati.