FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Marie Vermeiren: “Elles Tournent zahtjeva jednakost žena u kulturi”

objavljeno:

15. 05. 2012.
Marie Vermeiren: “Elles Tournent zahtjeva jednakost žena u kulturi”

‘Elles Tournent – Damees Draaien’ nezavisni je feministički festival u Bruxellesu čija je selekcija predstavljena prošlog tjedna u okviru filmskog programa ovogodišnjeg Subversive festivala. Tijekom filmskog segmenta festivala susreli smo se s koordinatoricom ovog feminističkog festivala Marie Vermeiren koja je redateljica te organizatorica nekoliko umjetničkih festivala te članica međunarodne mreže za promicanje audiovizualnih djela ženskih autora Girls in the Garden.

„Još je mnogo pitanja otvoreno kada su u pitanju prava žena i trans osoba“, rekla nam je Marie tvrdeći kako su festivali u Bruxellesu pravo plodno tlo za njihovo razotkrivanje jer postoji nekoliko na temu: „Imamo mainstream LGBTIQ festival, feministički festival, trans festival te naš. Svi međusobno surađujemo, i kada primimo neki film u predselekciju međusobno razmjenjujemo naslove kako bi svačiji program bio potpun“, kaže Marie.

„Film odabran u našu selekciju mora biti inspirativan, zabavan, osnažujuć za publiku ali i nabijen emocijama“, kaže Marie kojoj je teško izdvojiti čak i ovogodišnjeg favorita. „Volim filmove koje imaju kakav aktivistički predznak, no svaka od žena unutar organizacije festivala ima svoje filmske preference“.

‘Elles Tournent’ financira se isključivo iz gradskog i državnog proračuna, nešto malo od donacija ambasada, no situacija nije puno drugačija od Hrvatske. Novaca je malo, svi uključeni u projekt volontiraju, projekcije privlače tek malen broj zainteresirane publike. Radi se čitavu godinu: kada se ne pišu projekti gledaju se filmovi.

Marie, koja je inače bila u žiriju nagrade Teddy 2000. nedavno je snimila i vlastiti film koji progovara o legalizaciji prostitucije u Europi pod nazivom „Not for sale“. Od filmova koji su stigli u Zagreb posebno je ponosna na ‘Talk to Her’ koji govori o prvoj i drugoj generaciji imigrantica u Belgiji, te ‘Naša priča’ o gerilskim taktikama organizacije pekinškog Queer festivala koji se trenutno nalazi u distribuciji po festivalima. „Bila sam tamo i osjetila napor koji iziskuje organizacija bilo kakvog queer događanja u zemlji koja negira postojanje LGBTIQ osoba. Iznimno je inspirativno vidjeti ljude koji se bore samo da pogledaju film, da imaju pristup nezavisnom kulturnom izričaju. Zato sam i ja ovdje u svojoj majici koja, na kineskom, kaže – ‘Želim gledati gej filmove!’“.

Na pitanje je li situacija u Belgiji, kao svojevrsnom centru Europe, za žene bolja, Marie kaže kako se suočavaju sa istim problemima kao i ostatak kontinenta: nasilje, nejednake plaće, malen broj zastupnika u politici… „Naš cilj je promovirati kulturu koja će nadići ograničenja koja predstavlja muška vizija te razotkriti nejednakosti koje su prisutne pri financiranju projekata muškaraca i žena u kulturi“, kaže Marie.

~ Subversive se nastavlja do 19. svibnja uz Forum ‘Budućnost Europe’, čiji live streaming možete pratiti OVDJE (klik).


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike