Dobitnica Nobela za mir podržava homofoban zakon
autor:
Marino ČajdoDobitnica Nobelove nagrade za mir i predsjednica Liberije Ellen Johnson-Sirleaf obranila je zakon koji kriminalizira istospolne spolne odnose u nedavnom intervjuu za britanski Guardian. Intervju je obavila zajedno s bivšim britanskim premijerom, Tonyjem Blairom, kojem je, prema navodima, bilo vidno neugodno što je Sirleaf izjavila kako „se određene tradicionalne vrijednosti moraju sačuvati“.
Prema liberijskom zakonodavstvu tzv. „dobrovoljna sodomija“ prekršaj je koji se kažnjava i s godinom dana u zatvoru, a dva nova zakona predlažu i oštrije kazne. Blair, koji je bio u posjetu Liberiji, odbio je komentirati izjave predsjednice Sirleaf.
Odbor za pravosuđe Saboru: “Prihvatite novi Kazneni zakon!”
Sirleaf je dobila Nobelovu nagradu za mir prošle godine za svoj rad u kampanji za prava žena a sa svoje 73 godine postala je i prva žena-predsjednica na afričkom kontinentu 2006. godine. Politički analitičari tvrde kako bi pokušaj dekriminalizacije zakona protiv LGBT osoba bilo političko samoubojstvo.
Nakon Baracka Obame, čiji ne Nobel za mir izazvao poplavu negativnih komentara diljem svijeta dok je još uvijek trajao rat u Iraku ali i prisutnost američkih snaga u Afganistanu, odbor za dodjelu nagrada očito je napravio još jedan gaf s obzirom da su kategorički stavovi predsjednice Sirleaf poznati već neko vrijeme.
Blair također osramoćen
Evo i isječka iz intervjua:
The Guardian: Gospođo Predsjednice, kakav je vaš stav prema dekriminalizaciji istospolnih spolnih odnosa u Liberiji?
Sirleaf: Zauzela sam poziciju po tom pitanju, nećemo potpisati takav zakon.
The Guardian: Nećete potpisati nijedan zakon koji dekriminalizira…
Sirleaf: Neću potpisati ništa što se bavi tim područjem. Apsolutno nijedan. Volimo se takvima kakvi jesmo.
The Guardian: A što je s dekriminalizacijom postojećeg zakona?
Sirleaf: Iskreno, nisam sigurna mogu li zamisliti da takva inicijativa ide u proceduru, stoga sumnjam.
The Guardian: Ali trenutno, mislim, dobrovoljna sodomija je ilegalna. U suštini, homoseksualni odnosi između dva muškarca, prema tome, su ilegalni u Liberiji.
Sirleaf: Postoje određene tradicionalne vrijednosti u našem društvu koje bismo htjeli očuvati.
(neugodna šutnja)
The Guardian: Dakle, kažete da nećete dekriminalizirati zakon na snazi?
Sirleaf: Rekla sam vam upravo: Održat ćemo naše tradicionalne vrijednosti
The Guardian: Gospodine Blair, Ban Ki-moon je zamolio afričke vođe da prestanu tretirati gej osobe kao građane drugog reda i kriminalce, uzevši u obzir da dobra vladavina i ljudska prava idu ruku pod ruku. Koji je vaš savjet gospođi predsjednici Liberiji po tom pitanju?
Blair: Znate, jedna od prednosti posla kojeg trenutno radim jest ta što mogu odabrati čime se baviti, a čime ne. Znate, za nas su prioriteti u Africi energija, ceste, radna mjesta, dostave. Ne kažem da spomenuti problem nije važan, ali Predsjednica je dala svoje mišljenje, i ja tu nemam što reći.
The Guardian: Dakle, dobra vlast i ljudska prava ne idu ruku pod ruku?
Blair: Tamasin, koliko dugo radite ovakve intervjue?
The Guardian: Znam da…
Blair: Dobro, dakle. Neću vam dati odgovor na to pitanje.
Intervju je za The Guardian radio Tamasin Ford a možete ga pronaći na ovom linku (klik).
Komentirajte!