Groundbreaking presuda u SAD-u: Cyber-nasilnik osuđen!
autor:
Marino ČajdoJučer je, nakon dvije i pol godine suđenja, stigla jedna od groundbreaking presuda u američkom sudstvu za slučaj homofobije. Radi se o suđenju Dharunu Raviju zbog narušavanja privatnosti njegova cimera u studentskom domu, koji je počinio samoubojstvo nakon što ga je Dharun potajno snimao u sobi s dečkom i streamao čitavom kampusu.
Nakon 12 sati vijećanja porota je odlučila da je Ravi kriv za više vrsta narušavanja privatnosti, utjecanja na svjedoke te sabotiranja same istrage. Ovisno o procjeni sudca koji je vodio slučaj, Ravi se može suočiti s deset godina u zatvoru i deportacijom iz SAD-a što je poprilično iznenađujuć rezultat suđenja za nekoga tko je zatvor mogao u potpunosti izbjeći da se nagodio s tužiteljima za 600 sati dobrotvornog rada. Američki mediji prenose kako je bio vidno uznemiren kada je izlazio iz sudnice. Čitanje kazne zakazano je za 21. svibnja a u međuvremenu mu je oduzeta i putovnica.
Iako nije upitno da je Ravijeva osuda po nizu optužnica dijelom i zasluga javnosti i medija, koja je s posebnim interesom pratila ovaj slučaj koji je objedinio zločin iz mržnje, cyber-bullying kao i uznemiravanje među studentima.
Izvješća međutim navode kako čitava zemlja treba naučiti lekciju iz ovog slučaja. Prema podatcima, manje od 7% američkih sveučilišta nudi institucionalnu potporu LGBT studentima, njih 13% nudi zaštitu od diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije a 6% na osnovu rodnog identiteta. S druge pak strane, neka sveučilišta traže od studenata da se izjasne o svojoj seksualnosti i rodnom identitetu u procesu prijave.
Američka se javnost nada kako neće biti potreban još jedan ovakav slučaj kako bi se odgovorne osobe pozabavile zaštitom LGBTIQ studenata. Clementi, koji je svoj život okončao skokom s mosta Georgea Washingtona u New Yorku, bilo je samo jedno u nizu samoubojstava studenata i učenika koji su prije dvije godine potresali SAD.
Komentirajte!