Treba li uopće govoriti o 14. veljače? Treba li spominjati išta vezano uz paniku koja vas hvata kada hodate po gradu ko’ muha bez glave tražeći neku čestitku ili adekvatni buket? A tek one beskrajne kave s modernom obitelji s kojom raspravljate o tome treba li ili ne treba kupiti nešto, jer niste dugo zajedno i tako u nedogled?
Univerzalno poznato je pravilo da Valentinovo svima ide na živce dok ne budu u vezi, jednom kada stupe u neki romantični odnos e onda i sve one priče o “prazniku koji je čista marketinška propaganda” i “ne treba meni neki dan da budem romantičan, ja sam romantičan cijelo vrijeme” pada u vodu. Koliko god divni i čvrsti i realni bili, ostaje istina da svatko voli da ga se sjeti i svatko voli dobiti neki mali znak pažnje, cvijet ili čokoladu ili nešto što će nam dati do znanja da smo nekome na pameti.
No, mislim svo to crvenilo i prisiljeni i usiljeni protokol ide čovjeku na živce a ni sam ne zna zašto. Sveti Valentin je neki odavno pogubljeni svećenik i pitanje je koliko ljudi uopće zna išta o njemu a koliko ga zamišlja kao malog debelog kerubina sa strelicama? I onda se vratim na naslov članka koji sam posudio od bake Turner: “Who needs a heart when a heart can be broken?”.
Pa zaista to srce može biti slomljeno ili pokvareno i to na više načina. Statistički gledano bolesti vezane uz to isto srce [35]pokositi će većinu nas prije ili kasnije. Potrošnja lijekova koje djeluju na srce i krvne žile je pri samom vrhu, farmaceuti vrte ogromne pare zbog potrošnje istih a mi smo samo sve deblji i nezdraviji i koga briga kada već imamo tabletice pri ruci. Samo srce je daleko od onog divnog oblika koji smo naučili voljeti i rezati još na satovima likovnog u osnovnoj školi. Moram priznati da sam se i sam iznenadio kada sam saznao da oblik potiče od oblika testisa koji su obrnuti. Zapravo, srce je četvero komorna pumpa koja ima jedan zadatak, prebacivati krv s jednog mjesta na drug i dok ono radi normalno, nismo niti svjesni njegovog tihog rada.
Sindrom slomljenog srca
Ima nešto doduše u tom organu što je ljude oduvijek privlačilo i stvaralo velike misterije oko njega. Često je bilo navođeno kao sjedište duše, uz jetru, dok je za mozak malo tko mario. Može li se srce slomiti? Može, iako ne onako kako nam je to predočeno u crtićima. Pa čak i ono što se u zadnje vrijeme spominje kao “sindrom slomljenog srca” ima malo veze s osjećajima neuzvraćene ljubavi. Radi se o obliku kardiomiopatije (slabljenja srčanog mišića) koja može biti uzrokovana emocionalnim stresovima, kao npr. gubitkom voljene osobe. Radi se o relativno novom fenomenu, no dobra stvar je da postoji rješenje i lijek, tako da izgleda ipak postoji i lijek za slomljeno srce.
Bez srca
Vrlo često se hvatamo za sintagmu kako je netko bez srca. Ta osoba je uglavnom jadna i zločesta i stavljena na ovaj svijet kako bi maltretirala sve oko sebe. No, postoje li osobe koje su zaista bez srca i može li se bez srca i živjeti? Medicina prepoznaje stanje koje se naziva acardius. To je pojava tzv. parazitskog blizanca kada se tijekom trudnoće jedan blizanac ne razvije kako spada te mu obično fale mnogi dijelovi tijela uključujući i srce, no na životu ga ipak održava drugi blizanac zbog spojeva koji su nastali unutar krvnih žila koje dijele. No, takva pojava je rijetka i mislim da ne treba govoriti o tome kako blizanac bez srca nema šanse preživjeti, dapače on traži sve više i više i vrši neprirodan napor blizancu koji je normalno razvijen i ugrožava i njegov život.
No, u slučaju da se nešto dogodi s našim srcem, moderna medicina nam daje mogućnost umjetnog srca koje će pumpati krv dok ne nađemo trajnije rješenje, što obično znači transplantaciju.
Valentinovo
No, vratimo se natrag na samo Valentinovo i njegov značaj ili nedostatak istoga. Odlučiti neki dan u godini posvetiti ljubavi i našim bližnjima i nije tako loša stvar. U vremenima kada smo stalno bombardirani strašnim vijestima, ratovanjima, razaranjima, možda nije loše staviti sve na stranu i reći nekome oko nas da ga volimo. Za LGBTIQ osobe to je posebno važno iz nekoliko razloga.
Onaj, možda, najprozaičniji je nemogućnost iskazivanja nježnosti svugdje i stalno. S obzirom na nasilje i nerazumijevanje koje je oko nas, uzmite si jedan dan i posvetite se nekome koga volite. Stavljati naglasak na Valentinovo kao dan koji je posvećen samo romantičnoj ljubavi i odnosima je krivo, bezobzira jeste li u vezi ili niste posvetite ovaj dan svojim prijateljima koji su uz vas, kupite im čokoladu ili ako ste baš potpuno sami nagradite sebe ili se okrenite drugima kojima je pomoć potrebnija i učinite nešto za ljude oko vas.
Drugi, razlog je činjenica da su LGBTIQ osobe vrlo visoko na ljestvici rizika od pobolijevanja od raznih srčanih bolesti. Dakle, možda imati jedan dan koji će nas podsjetiti na srce koje tiho radi i nije loša ideja. Prestanite pit, posit i smanjite unos soli za početak, a onda se i krenite kretati i skidati suvišne kilograme. Ako vam ništa od toga nije pri guštu, kupite si tamnu čokoladu i crno vino; oboje, navodno, dobro djeluju na srce.
Article printed from Queer.hr: http://queer.hr
URL to article: http://queer.hr/17482/kome-treba-srce-kad-srce-moze-slomljeno-bit/