FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Kako objasniti treći rod Zapadu? Nepalska je zajednica snimila dokumentarni film!

objavljeno:

16. 01. 2012.
Kako objasniti treći rod Zapadu? Nepalska je zajednica snimila dokumentarni film!

Dalekoistočna država Nepal po mnogočemu se čini egzotičnom, no po malo čemu recentno privlači pozornost koliko po unaprjeđivanju prava LGBTIQ osoba. O brojnim smo queer pothvatima u toj zemlji pisali (spomenimo samo turizam), između ostalog, i o famoznom trećem rodu koji se, pod snažnim lobiranjem aktivista Sunila Panta, pokušava uvrstiti u novi nepalski Ustav. Zašto treći rod, zbog čega je upravo ta konstrukcija bitna i osim politički, kulturološki značajna i karakteristična za njihovo društvo, malo se pak zna ili razumije.

Upravo o tome progovara ‘Other Nature’, dugometražni dokumentarac koji prati životna iskustva lezbijske, gej, biseksualne zajednice kao i one trećeg roda, kako se nazivaju transseksualne i transrodne osobe. Konkretnije, film je dokumentacija hodočašća nekoliko aktivista i aktivistkinja u Muktinath, hram u Himalajama, gdje se posebno namijenjenom hramu mole za rodnu jednakost. Uključuje i priču dva lezbijska para: od kojih je jedan pobjegao iz svog grada a drugi nečasno opušten iz vojske zbog svoje veze.

Treći rod je izraz koji se kroz povijest Istoka koristio kao referenca na transrodne individualce. On se pojavljuje već u Vedama, dok je na Zapadu taj termin s vremenom evoluirao u „transrodan“ u Nepalu nije nimalo neuobičajeno da se s njime poistovjećuju i gejevi i lezbijke: tako se većina butch lezbijki smatra pripadnicama trećeg roda, kao i gej dečkiju koji se u slobodno vrijeme, ili za vrijeme izlaska, odluče preodjenuti u odjeću suprotnog spola.

Nani Sahra Walker, redateljica spomenutog filma, na dokumentarac se odlučila zbog načina na koji se Nepal prikazuje u medijima Zapada, često kao potlačena nacija zarobljena u srednjovjekovnoj tradiciji, premda je prva koja je građanima predstavila mogućnost upisivanja trećeg roda u svoje osobne iskaznice. A sve se dogodilo u manje od desetljeća! Počelo je sa vodećom LGBT organizacijom Blue Diamond Society koja je u turbulentnim trenutcima svrgavanja totalitarnog režima dobila izdašnu potporu od boraca za prava žena, osoba iz nižih kasti i drugih koji su stoljećima bili potlačeni. Situaciju za izjednačavanje prava iskoristio je i Sunil Pant.

Naravno, sve je još uvijek trajni proces. Premda Nepal izgleda kao progresivna zemlja na papiru, u stvarnosti, još uvijek nema konsenzusa oko Ustava koji bi trebao uvesti red u kaos. U takvom ozračju i LGBT zajednica pokušava živjeti, raditi, pojačati svoju vidljivost i razumijevanje okoline.

Nana Sahra Walker, bez institucionalne podrške, radila je tri različita posla kako bi sakupila novce za početak snimanja a tek potom nekoliko sponzora. I za nju je putovanje na Muktinah, spomenuto na početku priče, bilo jednako katarzično kao i za junakinje filma. Putovale su u svibnju, u sezoni monsuna i poplava dok još prema svetištu nije postojala cestovna infrastruktura. Putovanje je bilo podjednaka borba protiv psihe i sila prirode, a redateljica ga opisuje jako sličnim procesu stjecanja ljudskih prava.

Tko je Sunil Pant?

Sve je počelo 1997. kada je u Japanu zalutao u tokijsku gej četvrt Ni-chome Isprva nije shvaćao gdje je, a onda je nabasao na gomilu LGBTIQ literature, restorana, barova i trgovina u području. Kako još nije bio aut ovo je bilo prvi puta da se našao u gej-friendly okruženju. Unutar mjesec dana Pant je upoznao na tisuće nepalskih gejeva, lezbijki i trans osoba s kojima je podijelio svoja saznanja o stonevolškom pokretu, legalizaciji istospolnih brakova i o slobodi u kojoj gejevi žive drugdje u svijetu. Nepalci su s njime podijelili strah, zastrašivanja i prijetnje koje su doživljavali u Nepalu; a sve toga je za ovu državu, povijest…


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike