A što su nam na kraju rekli političari?
autor:
Dina J.Sutra, u subotu počinje izborna šutnja. Tijekom proteklih tjedana, LGBT pitanja postala su opet ‘aktualna’ u javnom i medijskom prostoru, naročito prilikom skupljanja poena kod glasača na dvije strane osovine liberalnih i konzervativnih glasača, pri čemu se nažalost u ovom potonjem, olako laćalo i čistog homofobnog diskursa. Queer.hr također je preispitao kako dišu naši kandidati, a niže možete u preglednoj tablici vidjeti i kako se pozicioniraju stranke u svojim programima spram LGBT prava.
Centar za LGBT ravnopravnost uputio je naime uoči parlamentarnih izbora svim strankama, koalicijama i nezavisnim listama upitnik s očitivanjem o četiri konkretna zahtjeva koji će, ukoliko se ostvare, osigurati ravnopravnost LGBT građana i građanki Republike Hrvatske. Četiri zahtjeva originalno su bila prezentirana javnosti kao dio 112 zahtjeva koje su nestranačke udruge u suradnji s Centrom uputile kandidatima za Sabor Republike Hrvatske, a Centar je kandidatima također prezentirao i proširenje i pojašnjenje navedenih zahtjeva.
Postavili smo pitanje i vama kako ćete glasati i ovako stoje rezultati:
Za koga ćete glasati na Izborima 2011.?
- Hrvatski laburisti - Stranka rada (66%, 908 glasova)
- Kukuriku koalicija (SDP, HNS, IDS, HSU) (15%, 210 glasova)
- Hrvatska socijalno liberalna stranka (8%, 111 glasova)
- Nezavisna lista don Ivan Grubišić (4%, 51 glasova)
- Neću izaći na izbore (2%, 31 glasova)
- Prekrižiti ću listić (2%, 29 glasova)
- Hrvatska demokratska zajednica (1%, 9 glasova)
- Samostalna demokratska srpska stranka (1%, 9 glasova)
- Ništa od navedenog (1%, 9 glasova)
- Blok - umirovljenici zajedno (0%, 3 glasova)
- Hrvatska stranka prava (0%, 2 glasova)
- Hrvatska seljačka stranka (0%, 1 glasova)
- Nezavisna lista Milan Bandić (0%, 1 glasova)
- Hrvatska stranka prava Dr. Ante Starčević (0%, 0 glasova)
ukupno glasača: 1,374
Loading ...
Najlakše im je reći čemu se protive: Laburisti braku i posvajanju, SDP posvajanju
Queer.hr je uputio političarima zahtjeve Centra te smo prikupili očitovanja političara koji su se odazvali na poziv za intervju, te iako su svi ispitani političari naglasili kako se slažu s pojedinim zahtjevima, pobliže su najviše pojasnili odgovore na zahtjeve po pitanju ukidanju diskriminacije životnih zajednica LGBT osoba u odnosu na bračne parove i plana za suzbijanje nasilja i diskriminacije LGBT osoba. Još jednom se pokazalo kako je najzanimljivija tema uvijek istospolni brak i posvajanje djece, a i to da će svi naglasiti da su „protiv nasilja“, iako počesto ne daju jasne strategije na uvid kako misle smanjiti razinu diskriminacije.
Svi ispitani kandidati slažu se dakle kako se treba ukinuti diskriminacija životnih zajednica LGBT osoba u odnosu na bračne parove te kako su zakoni koji štite LGBT osobe od diskriminacije još uvijek nedostatni i manjkavi. Kandidati na ovogodišnjim izborima svjesni su kako je diskriminacija LGBT osoba u hrvatskom društvu još uvijek prisutna u prevelikoj mjeri te kako će se diskriminaciji jedino stati na kraj ako i sami političari prestanu korisititi LGBT populaciju za jeftinu političku promidžbu. Savez za građansku i etičku Hrvatsku dao je oprečne odgovore jer je direktor kampanje izjavio kako se slažu sa svim zahtjevima dok je nositelj liste (KliK!-na-intervju) izjavio kako ne podržavaju bolju zakonsku regulaciju životnih zajednica LGBT osoba, nego je ponovio da brakom smatra samo “vezu između muške i ženske osobe”.
Kukuriku koalicija uvjetno je podržala prva dva zahtjeva s tim da se zalažu za donošenje Zakona o registriranom partnerstvu, iako unutar same Kukuriku koalicije postoje različiti pristupi tome te je njihov prijedlog da se istospolne zajednice reguliraju i Obiteljskim zakonom, ali su protiv toga da istospolni parovi posvajaju djecu. SDP je istaknuo kako su za donošenje Pravilnika o osnivanju Centra za sustavnu skrb o transrodnim osobama i bolju regulaciju prava transseksualnih osoba. HSP (Hrvatska stranka prava) jest protiv diskriminacije, ali su odgovorili negativno na zahtjeve koji se tiču diskriminacije LGBT osoba.
Zanimljivo je bilo uočiti kako se pojedini političari unutar stranaka odudaraju u izjavama od svojih kolega – tako je Gordana Sobol (KliK!-na-intervju) izričito naglasila svoju podršku LGBT obiteljima s djecom, A Don Ivan Grubišić pak iznosi čak radikalnu ideju da žene nemaju pravo na pobačaj. Za razgovor o LGBT temama mnogi uopće nisu bili spremni, što je svakako indikativno spram toga koliko misle ulagati u poboljšanje LGBT prava, a s druge strane, kada se pogleda popis intervjuiranih u odnosu na popis poslanih zahtjeva za intervjuima, nameće se pitanje – zašto ovdje nema nekih glasova koji se inače vole deklarirati kao podržavateljski?
Institucija reagirala bez lobiranja udruga
Za pozdraviti jest svakako odluka DIP-ovog Etičkog povjerenstva koje je osudilo istup HDZ-ovog kandidata Ante Kulušića na nedavno održanom predizbornom skupu u Šibeniku na kojem je izjavio kako “neće da homoseksualci šetaju po Poljani”, ali opravdan je i apel na Državno izborno povjerenstvo da strože sankcionira homofobne istupe političara u predizbornoj utrci, dakle ne samo osudom.
Sljedeće što nam predstoji jest nakon izbora ponovo priupitati za zdravlje političare po pitanju stvari oko kojih su se predizborno izjasnili da se imaju namjeru za njih zalagati.
Komentirajte!