Poqueereni program 25 FPS-a
autor:
Što znači povećati rezoluciju vlastite percepcije već šestu godinu pokazuje Internacionalni festival eksperimentalnog filma i videa 25 FPS. Tijekom šest festivalskih dana posjetitelji će moći pogledati najintrigantnija ostvarenja suvremene eksperimentalne scene, a kroz bogat popratni program moći će otkriti i radove legendi avangardnog filma.
Mnogi autori iz ovogodišnjeg natjecateljskog programa zamaglili su granice između filmskih rodova, stvarajući djela koja se jednako mogu shvatiti kao eksperimentalni i dokumentarni, a ponekad čak i kao antropološki eseji. Najintrigantniji među njima svakako je cijenjeni američki redatelj Cameron Jamie, poznat po hrabrom odabiru tema i originalnom spajanju pokretnih slika i glazbe. Njegova Masaža povijesti, praćena hipnotičkim soundtrackom grupe Sonic Youth posebno rađenim za Jamiejev film, dokumentira bizarne rituale skupine mladića iz predgrađa Alabame koji svoje snimke plesa i padanja u trans objavljuju na internetu. Glazba je bitan element i u La bohème kultnog redatelja Wernera Herzoga, koji je istoimenu Puccinijevu operu smjestio Etiopiju te tako napravio intrigantni miks filmskih i glazbeno-scenskih rodova. Glazba je bitno strukturalno djelo u filmu Johna Smitha. Taj velikan britanskog avangardnog filma u Zastavi na planini koristi glazbu i montažno poigravanje kako bi ironizirao kič ciparskog nacionalizma.
Etiketa estetskog queera
Baš kao što prethodni radovi posjeduju queer dimenziju jer unose zbrku u klasične (filmske) rodne podjele, među filmovima iz natjecateljskog programa ima i naslova koji se mogu pohvaliti etiketom estetskog queera. Uz već spomenutog Camerona Jamiea koji tjelesnost svojih protagonista i seksualizirano gibanje njihovih tijela koristi kako bi stvorio atmosferu začudnosti i otvorio je različitim gledateljskim interpretacijama, ovdje treba spomenuti i radove dvojice američkih umjetnika koji svaki na svoj način spajaju visoku i popularnu kulturu, povremeno zalazeći u područje campa. To posebno vrijedi za Lewisa Klahra, umjetnika kojeg mnogi nazivaju i „Lichtensteinom na filmu“. Klahr svoju kolažnu animaciju Srijeda, dva ujutro pretvara u apstraktnu igru boja i tekstura, razotkriva sintetičnost proizvoda popularne kulture (stripova i pop-pjesama), ali na kraju u njima uspijeva pronaći i emociju. Istraživanjem opreke popularne i elitističke kulture bavi se i Michael Robinson, ali na gotovo bunjuelovski snolik način. Njegov Ako bude trnja prepun je seksualnih, vjerskih i mitskih simbola i bremenit referencama na elitnu i popularnu kulturu, iako na prvi pogled djeluje potpuno tiho i nenametljivo. Na popularnu kulturu, ovoga puta hollywoodskih B-filmova, osvrnula se i Sabine Marte u svom nagrađivanom filmu b-zvijezda, neuništiva!. Odupiranjem naraciji,
preeksponiranim osvjetljenjem te, najviše od svega, uzvraćanjem vlastitog pogleda u kameru, Sabine Marte krši klasična filmska pravila te tako uskrsava čudovišta i monstrume američkih B-filmova koji su zbog svojih transgresivnih obilježja oduvijek označavala sve ono što je iz straight perspektive bilo nekomformističko, devijantno, transgresivno i – queer.
Expanded Cinema
25 FPS i ove godine nastavlja s programom Expanded Cinema. Riječ je o radovima koji se nalaze na granici filma, izvedbenih umjetnosti i glazbe, koji nadilaze granice kinoplatna te postavljaju nove izazove u načinu na koji se filmsko iskustvo može predstaviti, izvesti i doživjeti. Program se otvara radom američkog intermedijskog umjetnika i glazbenika Philla Niblocka poznatog po komponiranju glazbe bučnih dronova. Njegov je nastup organiziran u suradnji s Multimedijalnim institutom. Drugi je performans hrvatskih umjetnika Ivana Marušića Klifa, Hrvoja Nikšića, Hrvoja Radnića i Ivana Čadeža Šumovi protiv valova, koji se bavi istraživanjem i manipuliranjem tehnikama kamera i televizije, a program završava dvama performansima Brucea McClurea, još jedne zvijezde eksperimentalnog filma, koji će se na vizualno i auditivno osebujan način poigrati sa snimkom jednog pelikana te postaviti visoke zahtjeve pred oči i uši najizdržljivijih gledatelja. Expanded Cinema performansi organiziraju se u koprodukciji sa Kulturom promjene Studentskog centra.
…a, mingle?
Festival traje od 21. do 26. rujna u zagrebačkom Studentskom centru, a posljednjeg dana festivala održat će se projekcija nagrađenih filmova. Sve projekcije su besplatne, a druženje, opuštanje i minglanje održavat će se u večernjim satima u prostoru kafića Teatra &td, gdje će atmosferu zagrijavati neka od trenutno najtraženijih imena zagrebačke party scene. DJ Yas, DJ BO1, KM, Kelzo i DJ Xed na raznim su klupskim večerima po Zagrebu i okolici već izbrusili svoj specifični elektro-izraz koji istovremeno koketira s ležernošću diska i žestinom nu ravea, a svojim će setovima garantirano razgibati ukočene zglobove i pomoći u otvaranju čakri koje je kvalitetna eksperimentala već ranije načela.
Komentirajte!