Edukativno ili kontroverzno

Intervju – Marin Ježić, biolog: Zgodno je što su prikazani organi s oštećenjima

Već smo pisali o kontroverznoj izložbu Bodies Revealed koju do 11. srpnja Zagrepčani mogu pogledati u Klovićevim dvorima i koja koristi 14 cjelovitih prepariranih ljudskih tijela i dvjestotinjak pomno očuvanih organa kako bi prikazala kompliciranu priču na koji način ljudsko tijelo svake sekunde funkcionira ili se mijenja pod utjecajem starosti i bolesti. Autor je izložbe dr. Roy Glover s anatomsko-biološkog sveučilišta u Michiganu gdje 35 godina predaje anatomiju. Svih tih godina je prikupljao organe i tijela kako bi ih mogao koristiti na predavanjima studentima, a potom je odlučio formirati izložbu tijela očuvanih revolucionarnom tehnikom kojom se ljudsko tkivo obloži tekućom silikonskom gumom i čuva od prirodnog procesa raspadanja na neograničeni vremenski period.

Premda su tijela korištena u izložbi nabavljena legalnim putem (svi „izloženi primjerci“ su za vrijeme života potpisali pristanak da im se tijelo koristi za medicinske potrebe), kontroverze nisu izostale zbog eksplicitnih izložaka fetusa starih po samo nekoliko tjedana ili presjeka mozga čovjeka koji je pretrpio moždani udar, dok izložena uništena pluća pušača kod svih potiču na zgražanje i simbolično bacanje upaljača u kante za smeće. Svoj komentar na izložbu dao nam je biolog Marin Ježić, inače predavač na zagrebačkom PMF-u.

Kako si generalno doživio izložbu i mogu li laici uživati u njoj?
Izložba je kvalitetna, dobro osmišljena i vodi kroz razne organske sustave poprilično tradicionalno: od kože, mišića i kostiju prema unutrašnjim organima i organskim sustavima. Mislim da su anatomski prikazi dobro napravljeni i prosječnom će posjetitelju biti vrlo zanimljivi i edukativni a natpisi jezgroviti i prilagođeni općoj populaciji.

Kako ti se čine izlošci koji prikazuju bolesti i oštećenja na tijelima?
Zgodno je što su tu i tamo prikazani organi s određenim oštećenjima (npr. moždana kap, ciroza jetre i sl.), no taj dio mi je nekako djelovalo “ugurano” u izložbu. Naravno da su i bolesti, odnosno oštećenja organa zanimljiva za vidjeti, no čini mi se da to odvlači pozornost od primarnog cilja – edukacije, upoznavanja s našim tijelima, s njihovom unutrašnjošću što je mnogim ljudima ipak apstraktno i nedostupno na neki drugi način osim ovoga. Patološke promjene na organima bi mnogo zanimljivije bile kao zasebna izložba.

Kako gledaš na kontroverze koji prate izložbu zbog izloženih i prepariranih ljudskih tijela?
Ne vidim po čemu bi izložba bila kontroverzna, dapače, čini mi se najprilagođenija mlađem uzrastu – osnovnoj i srednjoj školi, gdje može biti dobar suplement nastavi biologije. Što se etičnosti izlaganja ljudskih organa ili fetusa tiče, o tome ne bih želio govoriti jer nisam moralni autoritet. Mogu samo reći da se nadam da je sve napravljeno u skladu sa zakonom.

Nešto što ti se kao biologa posebno dojmilo?
Istaknuo bih vještinu kojom su prokazani krvožilni sustav čitavoga tijela, kao i pojedinih organa. Primjerice, jetra me se posebno dojmila, jer su do u najsitnijih detalja prikazni jetreni režnjići i njihova opskrba krvlju. Taj dio mi je bio posebno fascinantan!

Foto: z.about.com

Leave a Reply