Vjerojatno bi kao u naslovu zvučala misao koja je mnogima po prvom spomenu na temu članka prošla kroz glavu.
No, zanimljivo je istraživanje i plan programa s adolescentima objavila britanska Komisija za jednakost i ljudska prava koja istražuje adekvatne metode obraćanja mladima po pitanju njihove seksualne orijentacije koje, smatra autorica istraživanja Elizabeth McDermott s Sveučilišta u Yorku, mogu imati ključnu važnost u adresiranju brojnih problema s kojima se LGB adolescenti suočavaju.
Kako se mladi do 12. godine života nose s nizom emocija i procesa vezanih za seksualnost i privlačnost (a kasnije tijekom tinejdžerskih godina počinju stvarati svoj seksualni identitet) su već u ovom razdoblju podložni uočavanju seksualnosti i/ili identiteta od strane svojih kolega u školi, prijatelja i roditelja, što može biti poticaj za, u prvom redu, negativno homofobno ponašanje od potonjih koji i sami možda prolaze kroz iste ili slične procese.
Upravo zbog ovakvih oblika diskriminacije, zbog kojih nemali broj mladih do kasnih tinejdžerskih godina a i kasnije skriva svoju seksualnu orijentaciju i identitet, autorica smatra kako LGBTIQ osobe ostaju zakinute za niz zdravstvenih i socijalno ekonomskih potpora koje im u tom razdoblju života mogu biti pružene.
Kontroverza ispitivanja djece o seksualnosti
Istraživanje je provedeno kao dodatak novom tamošnjem zakonu o suzbijanju diskriminacije kojma se pokušava ukazati na širu skupinu osoba koje su ugrožene homofobijom, posebno mladi.
Prema svim saznanjima mlade LGB osobe češće pate od depresija i sličnih psihičkih poremećaja od svojih vršnjaka, u rizičnoj su skupini suicidalnih kao žrtve homofobije na školskim hodnicima neovisno o tome jesu li gej ili ne a posljedica svega toga može biti nisko samopoštovanje, odavanje alkoholu i drogama te suicidalnost. Sve to može u konačnici dovesti do lošeg psiho-fizičkog stanja uzrokovano u prvo redu neadekvatnom potporom. Dodaju se tome i rizici odbijanja od strane obitelji i prijatelja povodom izlaska iz ormara ili odlazak u beskućništvo kao veliki problem LGBT mladih na zapadu.
U, doduše kako i sama priznaje nerazrađenom, prijedlogu upitnika za mlade koji se može provoditi u obliku savjetovanja, anonimne ankete ili nekom drugom metodom autorica predlaže sistematizaciju podataka o spoznaji mladih o svojim seksualnim identitetima, seksualnim praksama i privlačnosti prema osobama istog spola.
I dok se po brojnim stranim portalima koji se bave LGBTIQ tematikama ova, zasigurno donekle kontroverzna metoda, uvelike napada kao dodatna invazija na privatnost i nesigurnost mladih koji prolaze kroz već dovoljno traumatično razdoblje otkrivanja svog tijela i seksualnosti, teško se ne oteti dojmu da pravilno i razrađeno adresiranje toj skupini populacije, koja je već i prije adolescencije sve više upoznata s aspektima ljudske seksualnosti, ne može biti od koristi na kakvu autorica predmnijeva.
Mladi u predtinejdžerskom razdoblju danas o seksu znaju puno više nego osobe njihove dobi prije tridesetak godina, puno su svjesniji promjena na sebi i osobama u svojoj okolini; a uz pravilno provedene ankete i edukacije dugoročno bi ovakav projekt mogao imati i niz pozitivnih utjecaja kako na nasilje na osnovu seksualne orijentacije među mladima tako i na druge aspekte njihova ranog života.
Novi zakon o suzbijanju diskriminacije u Velikoj Britaniji nastojat će uključiti niz metoda kojima bi se postigla dobrobit djece i mladih upravo stoga što postojeći zakoni malo gdje (ako igdje!) u svijetu za ozbiljan parametar uzimaju adolescente te njihovu psihofizičku zaštitu. Samim uključivanjem mladih u slična zakonska rješenja pretpostavlja se i njihova veća otvorenost k izlasku iz ormara i suočavanja s problemima koja u ranoj dobi nastaju zbog nesigurnosti u seksualnu orijentaciju kako bi se izbjegla pogrešna znanstveni i društveno politička zaključci o intervenciji u skupini.
Iako još uvijek ne postoji konkretno razvijena metodologija istraživanja seksualne orijentacije u mladih, ne bi se trebalo bojati pokretati ovakve inicijative, pravim pitanjima u pravo vrijeme kako bi se u konačnici pronašla i zadovoljavajuća rješenja za bolju budućnost mladih LGBTIQ osoba.