U Velikoj Britaniji postoji velika mogućnost da će iduće godine biti začeto dijete koje ima tri biološka roditelja.
Naravno do toga će doći ako Velika Britanija prihvati novu IVF tehniku koja će omogućiti da dijete ima DNK od tri roditelja. Ova tehnika bi u mnogočemu smanjila postotak djece koja su oboljela od neizlječivih, smrtnih genetskih bolesti koje se prenose s majke na dijete. Naime, dijete bi od svojih roditelja naslijedilo 98% DNK, dok bi ostatak naslijedilo od ženskog donora.
Znanstvenici tvrde da gen koji bi bio uzet od donatorice ne bi promijenio izgled djeteta ili njegovu osobnost, ali svejedno su tzv. “embrij” aktivisti optužili doktore da se upliću u “delikatne gradbene blokove života” te su upozorili da se time također postavlja pitanje o roditeljskim pravima i da li bi donatorica trebala imati udjela u odgoju djeteta.
Ovu novu tehniku osmislio je profesor Doug Turnbull sa sveučilišta u Newcastleu te IVF tehnika fokusira na mitohondrije, tj. moćne male pakete unutar stanica koji pretvaraju hranu u energiju. Svaki od tih mitohondrija sadrži malu količinu DNA, ali svejedno se svake godine rodi stotinjak djece koji radi greške mitohondrijske DNA umiru jer za takvo stanje lijeka nema.
Što to točno znači za istospolne parove? Teoretski ako postoji mogućnost da se uz muški i ženski DNA ubaci jedan određeni postotak još jednog ženskog DNA, možda će u bližoj budućnosti postojati ogromna mogućnost da se postotak donorskog DNA poveća. Što u biti znači da bi istospolni parovi mogli imati djecu sa svojim genetskim karakteristikama.