- Queer.hr - http://queer.hr -

Manscaping

Posted By Marino Čajdo On January 13, 2011 @ 7:36 am In Lifestyle,Zdravlje | No Comments

Trimanje ili potpuna depilacija nekih do svih dijelova tijela postala je sastavni dio uređivanja velikog broja muškaraca, posebno krajem devedesetih kada se sve češće krenulo s (zlo)upotrebama novog termina ‘metroseksualac’; koji je na ovim prostorima posebno trebalo distingvirati od one sličnog korijena s prefiksom homo. Danas velika većina muškaraca s posebnom pažnjom brine o rasporedu dlakavosti na svome tijelu bez ikakvog straha od stigmatizacije; čemu najviše možemo zahvaliti popularizaciju manscapinga (derivirano od landscaping) u mainstream modnim časopisima poput Men’s Healtha ili GQ; body bilderima (čija je muskulatura bez dlaka puno naglašenija, a i takvo nauljeno, groteskno tijelo izgleda koliko toliko oku ugodnije) ali i porno glumcima koji su nas naučili da penisi bez pripadajućeg accessorizea izgledaju veće.

Na manscaping, srećom, nema pritisaka. Radi se o osobnoj odluci; a daleko od toga da je do kože obrijano tijelo svima ugodno ili na drugome privlačno – čemu svjedoče trendovi gore spomenutih časopisa koji, nakon glatkih devedesetih i ranih dvijetisućitih, podjednako uključuju i medeke na svojim stranicama. Ne trimaju se (ili depiliraju) svi iz estetskih razloga. Tu je i niz praktičnih: od veće higijene do većeg samopouzdanja. Manscaping, dakle, nije nešto što je iznjedrila moderna pornjava već i stoljećima sastavni dio nekih svjetskih društava gdje se potpuna depilacija kod muškaraca očekuje po defaultu.

Ne sumnjam da većina frajera koji ovo trenutno čitaju barem jednom nije došla u napast manscapinga, preferirali ga ili ne. No, ključno pitanje kod njega nije uvijek nužno samo želite li ga i hoćete li se na njega odvažiti – već podjednako i praktičnost. Naime, neke metode nisu nužno jednako efikasne a ni dobre za kožu svih dijelova tijela.

Metode

Brijanje. Kao i sve koje ćemo navesti ima svoje pozitivne i negativne strane. Ono što je dobro jest da sve možemo s britvicom napraviti sami bez odlaska kozmetičaru i uglavnom ne boli ukoliko sve napravite kako treba i upotrijebite prave preparate. Radi se ujedno i o najjeftinijoj metodi, a jedina veća zamjerka joj je ta što koža ne ostaje glatka predugo vremena. Za razliku od drugih metoda koje ćemo navesti, poput depilacije voskom, brijanje uklanja dlaku samo s površine kože a ne i njen korijen zbog čega ubrzano nakon depilacije niču. Oni s osjetljivom kožom također mogu imati problema s osipom koji se može spriječiti upotrebom prave kreme/gela, kvalitetnijih britvica (tih 20ak kuna uistinu čini razliku!) i povlačenjem britvice samo jednom preko istog mjesta. Naravno, treba upotrijebiti i dobar aftershave; po mogućnosti neki antibakterijski i ne preagresivan za područje koje ste depilirali (znate na što mislim, pazite na Ph).

Zatim je tu depilacija voskom. Ova metoda je dobra samo za neke dijelove tijela i nikako se ne preporuča za genitalije koje su osjetljive na vruća ulja i vosak. S druge strane, odličan je izbor za leđa, prsa i noge. Plus kod ove metode je što će dlakama trebati puno duže vremena da ponovno narastu (kod onih najboljih preparata i do 6 tjedana) što će vam umanjiti učestalu gnjavažu kakvu s brijanjem nećete izbjeći. S druge strane (kažu, nisam probao), je bolno. Agonizirajuće. A i veća je mogućnost uraslih dlaka. Radi se i o skupljoj metodi, stoga dobro razmislite odgovara li vašim novčanim mogućnostima i želite li možda svoj teško zarađeni novac potrošiti na nešto drugo.

Kreme. Ima ih svakakvih dostupnih i mahom u pakiranjima za žene. Ove tekućine i kreme uklanjaju dlaku na način da razgrađuju keratin (bjelančevine) u njima. S obzirom da koža također sadrži keratin nije preporučljivo koristiti ih na osjetljivim dijelovima tijela, tako da depiliranje ovom metodom pimpača i guze otpada. S druge strane, uglavnom su povoljne i jednostavne za korištenje.

Epilatori. Metoda koja se uglavnom vezuje za žene, no spomenut ćemo ju i ovdje. Ovi uređaji funkcioniraju tako da se u folikulu dlake pošalje električni impuls. Radi se o osjetljivom postupku koji košta, kao i sami uređaji i možda je bolji za uklanjanje preostalih dlaka nego kompletnu depilaciju. Osim ako si baš ne želite slat elektrošokove u pimpače.

Posljednja je metoda trimanje kojem se okreće velik broj muškaraca s obzirom da ostavlja umjerenu dlakavost što izbjegava čudan osjećaj potpuno glatke kože koji neki imaju. Često dolazi u kombinacijama s nekom od navedenih metoda. Naprimjer, neki će brijati privatna područja ali trimati prsa ili obrnuto. Dakle, plus kod ove metode što si možete odabrati koje dijelove tijela ostaviti lagano dlakavijima od drugih. Postoje dva načina: škarice ili električni trimer. Potonje je daleko elegantnije, jednostavnije i brže – tako da se radi o investiciji u koju bi svaki muškarac kojem je do manscapinga trebao uložiti.

Domaće trgovine kozmetikom, nažalost, nisu adekvatno opremljene svime potrebnim za manscaping tako da se može dogoditi da budete osuđeni na neki od ženskih proizvoda – ali hej, nije da bi bilo prvi put da se nalazimo u toj situaciji na blagajni.

Što obavezno ukloniti?

Dlake u nosu, dlake u ušima, dlake na leđima. Ne, ne i ne. Ne namjeravam više o tome. Jednostavno ne.

Vulpes pilum mutat…

Manscaping donosi niz dobrih strana: pojačanu osjetljivost u seksu, estetski je privlačnije, oprema se doima većom a i veće su šanse da ćete ‘tamo dolje’ imati posjetitelje. Naravno, za sve treba poznavati granicu. Depilirati bi se, barem u mom mišljenju, trebalo da se uredi ili poboljša ono što vam je priroda dala – ne luđački zguliti svaku nit s tijela. Prirodno je seksi, samo što kao i svi drugi dijelovi tijela, i ovi zahtijevaju povremeno održavanje. Stoga razmislite koja metoda vam najbolje odgovara, što ukloniti a što ostaviti i kako se osjećate najugodnije i uredno.

 


 

Kako prenosi New York Times, laserska depilacija sve je popularnija posljednjih godina u dermatološkim i kozmetičkim ordinacijama. Pozitivne strane: nema uraslih dlaka, porezotina, osipa i svega ostalog što može doći kao nuspojava gore navedenih metoda. Laseri spale folikule dlake s toplinom koje potom opadnu, a istodobno i reducira rast novih. Mogu se koristiti i na onim područjima gdje epilatori nisu preporučeni. Serijom laserskih tretmana prirodna se dlakavost može smanjiti između 60 i 80 posto, pa i više. Čitav postupak traje svega nekoliko minuta, bezbolan je i najmanje neugodan. Jedini minus je cijena. Cijena tretmana kreće se, naime, između par stotina do par tisuća kuna.

foto: nydailynews.com


Article printed from Queer.hr: http://queer.hr

URL to article: http://queer.hr/1234/manscaping/

Copyright © 2011 Queer.hr. All rights reserved.