Nudizam i nudističke plaže
autor:
Ines KotaracNudističkih plaža ima i na sjevernoj i na južnoj zemljanoj hemisferi, od Kalifornije preko Velike Britanije i Francuske do Australije i Novog Zelanda. Za one koji ne znaju, svojevrsna prijestolnica nudizma je francuski grad Cap d’Agde u kojem je u nudističkom kvartu golotinja dozvoljena ne samo na plaži već i u bankama, restoranima i prodavaonicama. Na mnogim svjetskim internetskim stranicama o naturizmu i nudizmu hrvatska obala ulazi među top deset svjetskih destinacija. Tako je npr. u Finskoj je ovega ljeta Hrvatska reklamirana kao zemlja kravata i nudizma. S jedne strane vjerojatno najformalniji odjevni predmet uopće, a s druge europski rajski vrt. Zapravo je jedna od najstarijih nudističkih plaža bila upravo na našoj obali i to na otoku Rabu 1934. godine. Tih godina je i Kralj Edward VIII posjetio Rab sa svojom ljubavnicom Wallis Simpson koja, kako legenda kaže, nije odoljela da se bućne gola u uvali Kandarola. Duž Jadranske obale posijano je tridesetak službenih nudističkih plaža, no gotovo da nema otoka ili mjesta uz obalu gdje se ne može naći uvala gdje možete biti kao od majke rođeni. Vjerojatno najpoznatija nudistička plaža na Jadranu je Valtala koja se nalazi se u sklopu nudističkog kampa 8 kilometara od Rovinja, a proteže se na 3,5 kilometra.
Postoje plaže na kojima je obavezno biti gol, plaže na kojima je većina gola, ali ne postoji pritisak i plaže na kojima se može biti gol, obučen ili nešto između (većina plaža u Danskoj i sve u Norveškoj su takve) te naravno divlje plaže. Neke od njih su službene, a za brojne se godinama zna da su nudističke. Mjesta na kojima se možete kao od majke rođeni prepustiti milovanju valova često se nalaze u nastavku običnih plaža, a tek znak FKK (na njem. Freikörperkultur) označava njihov početak. Da bi stvari na plažama funkcionirale, postoje neka pravila ponašanja koja se očekuju od posjetitelja nudističkih plaža. Iako je golotinja često povezana sa seksom, masturbiranje ili seksualni odnos strogo su zabranjeni. Fotografiranje i snimanje na takvim mjestima jednostavno je neprimjereno.
Mnogi su posvjedočili da im je bivanje golim u grupi činilo dobro te su se bez obzira na svoje godine, izgled i zdravlje osjećali prihvaćeniji u zajednici, i fizički i psihički i emocionalno. Taj oslobađajući osjećaj je išao čak do te mjere da su se osjećali ujedinjeno s čovječanstvom. Sve ono što u obučenom svijetu predstavlja važne odrednice nečijeg identiteta poput društvenog statusa, bogatstva, rase ili nacionalnosti u golom svijetu postaje irelevantno. Čovjek jednostavno biva samo čovjekom. Iako su golo kupanje i sunčanje najčešći oblik bivanja golim u javnosti, nisu jedini. Brojne su aktivnosti koje ljudi, solo ili u grupama, mogu raditi goli u javnom prostoru. Sigurno postoji poseban užitak u golom planinarenju, a o golom jahanju ili goloj vožnji bicikla da i ne govorimo. Ako se prisjetimo da su natjecatelji na Olimpijskim igrama u staroj Grčkoj bili goli (i, nažalost, samo muškarci), ne treba čuditi da danas uz svima dobro poznate Olimpijske igre postoje i manje poznate Gole olimpijske igre koje se svake godine u studenom održavaju na Samurajskoj plaži na istočnoj obali Australije.
Nudizam ne treba miješati s naturizmom. I dok nudizam označava sam čin bivanja golim u javnosti, naturizam je puno širi koncept, gotovo filozofija, u kojem je nudizam samo jedna od sastavnica. Prvi put je riječ naturizam upotrijebio Belgijanac Jean Baptiste Luc Planchon još koncem 18. stoljeća. To je stil života čiji su izvori i vrijednosti za koje se zalaže život u harmoniji s prirodom i ljudima, kultura zdravog tijela i vježbanja, želja za povratkom prirodi, vegetarijanstvo, prirodna medicina, joga, pacifizam te nudizam. Većina ljudi nikad se neće svući do kraja na javnom mjestu pa čak ni pod okriljem noći. Teško je odrediti koliki dio njih nije bilo u prilici, koliki dio nudizam ne smatra finim manirima, a čini se da ni gimnofobija (grč. gymno – gol, phobia – strah) nije toliko rijetka pojava.
Nudizam ima svoje pobornike i među poznatim ljudima. Tako je američki pisac Walt Whitman hvaleći prirodnost nudizma kazao kako nije golotinja nepristojna već su nepristojni ljudska misao, profinjenost, strah i obzir. „Nikad se prije nisam toliko približio prirodi i nikad se priroda nije toliko približila meni!“, kazao je autor „Puste zemlje“ nakon što je iskušao nudizam. Ako se u životu još niste odvažili na odbacivanje odjeće, evo ljetnog izazova za vas, zova prirode koji valja slijediti! I dok se nekad sunčanje smatralo korisnim za brojne bolesti, danas znamo da velika sjajna kugla, koja nam život daje, nije bezopasna. Zato budite goli, ali zaštitite se!
Komentirajte!