Don’t leave me this way…
autor:
Marino ČajdoKako napisati dobar uvod teksta koji treba obraditi najljigavije, najodvratnije i najpatetičnije prekide koje su žrtve post-modernih veza smislile; ukratko naj-NE ponašanje koje treba izbjeći ukoliko želimo sačuvati svoje dostojanstvo – ma iz kako traumatičnog (ili savršenog?) odnosa bježali? Meni se, naime, pokazalo iznimno teško, barem dok nisam upalio valjda najcendraviji bend ikad (Roxette, ftw!), i, surfajući netom, naišao na neke od uistinu bizarnih primjera kako su partneri ostavljali svoje do tada bolje polovice: od božićnih čestitki, pa do bježanja u drugu državu čim su se skinuli s antidepresiva ili slučaja u kojemu je djevojka razglasila prekid svima a da dečku nije rekla – samo su neki od neobičnih načina na koje su se odnosi prekidali.
Kako prekinuti ili ne ne ovisi samo o dužini veze, već i o intenzitetu odnosa i drugim parametrima zbog kojih smo uvjereni da je netko bio baš taj ili ta. No, neke je načine najbolje izbjegavati. Uvijek.
Posredan prekid
Započeti ćemo s jedinim pravim kraljem groznih prekida: prekidom putem SMS-a, maila, Facebooka ili drugom modernom metodom koja uključuje kraće ili duže objašnjenje situacije. Iako jesmo u 21. stoljeću ne znači da je dozvoljeno ponašati se kao neandertalac, osim kada vam specifične okolnosti ovu metodu opraštaju (npr., dragi vas ganja s nožem po gradu), a rekao bih da osobe koje prekidaju na ovakve načine zaslužuju mjesto u jednom od krugova pakla. Ova metoda, osim što je nikakva zamjena za prekid uživo, ne ostavlja previše mogućnosti osobi s kojom prekidate da iznese svoj stav o novonastaloj situaciji, stavlja je u (ne)milost stavova osobe koja prekida, a baš zbog izostanka izražavanja emocija s jedne i druge strane ovi prekidi mogu biti poprilično bolni. Osim što nije fer prema osobi koju ostavljate, ostat ćete u sjećanju kao kreten.
Izbjegavanjem…
… telefonskih poziva, odgovaranja na poruke, e-mailove ili posjete svatko će protumačiti kao znak prekida. Kao i u gornjem slučaju, ne postoji kompenzacija za objašnjenje ni opravdanje za izbjegavanje verbalne konfrontacije. Ide ruku pod ruku s ljigavošću gornjeg prekida; a kako mi tekst napreduje već se počinjem pitati hoću li do nekog kojeg neću ukrasit tim epitetom uopće doći. Ukoliko se želi izbjeći slika sebe kao bezosjećajnog gada koji ne može uzeti telefon u ruke, ovo nije pravi način.
Iskreno
Možda ćete pomisliti da sam kontradiktoran, no nisam u niti jednom paragrafu spomenuo da prilikom prekida treba reći istinu. Ponekad je osobu s kojom prekidamo bolje poštedjeti pravog razloga prekida (nikada na primjer reći da ih niste smatrali materijalom za vezu već samo prolaznom zajebancijom) kako bismo umanjili štetu a nikako ne bih preporučio ni iskrenost kao opravdanje da prilikom prekida budete zli prema osobi. Kritiziranje nečijih mana, nabrajanje razloga koji su vas odbijali ili napominjanje kako je čitava veza bila pogreška i gubitak vremena svaku bi osobu učinilo nepoželjnom, dok vi neopterećeno odlazite s mjesta zločina. Rastumačiti kako ne vidite zajedničku budućnost se može i bez omalovažavanja!
Alkoholizirano ili javno
Ovi načini spadaju u kategoriju javne sramote za oboje koju će, ukoliko ste se našli na poznatom mjestu s društvom, prepričavati sljedećih nekoliko dana. Da, slobodno popijte tu čašicu prije kako biste umanjili nervozu no nemojte čekati da dovršite bocu. U suprotnom, večer prekida može završiti kao večer pijano-nadrogiranog seksa… Šalu na stranu, prekid može biti emotivno uznemirujuć za obje strane. Kako alkohol i drugi opijati pojačavaju emotivne reakcije možda je bolje ostaviti ih sa strane jer je tek tada ishod večeri neočekivan: od spomenutog seksa pa do harakirija i kombinacija.
It’s me, not you / I’m not ready yet / Maybe in x-years (Klišejima!!)
Budimo iskreni, ali ovo su pi*BEEP* koje nitko ne želi čuti pa je bolje da ih se i ne izgovara. Također, pozivanje na nastavak odnosa u obliku prijateljstva je nerespektivno prema osobi. Ukoliko napuštate, drugoj strani treba dati prostora i odmaknuti se. Razlog #2: osoba koja prekida jednostavno nema pravo tražiti privilegiju prijateljstva, bio taj upit iskren ili samo ublažavanje situacije.
Klišeji su svakako jedan od najučestalijih načina prekida, pa ću za kraj doći do zaključka kako je teško doći do pravog ekvilibrija iskrenosti, muljanja i bježanja iz nečega što nam, eto, više ne odgovara.
Povezana s njima je, kako sam već načeo, i famozna lažna nada. Ne želite ju nikome svodničiti, posebno kada ste uvjereni da je prekid definitivni kraj odnosa. Možda umjesto nje radije partneru/ci istaknuti pozitivne strane njene osobnosti koje će privući nekog vrijednog njenih ili njegovih kvaliteta. Ugh, krećem se igrati psihijatra a to nikada ne završi dobro.
Ukratko, život nije sapunica. Oslobođen je patetičnog naganja i nade da će netko kasnije uvidjeti koliko ste divni i krasni bez obzira što vas iz nekih osobnih razloga uporna odbija i bježi. Kako je Miranda jednom rekla u Seksu i gradu: He’s just not that into you.
A tada je jedino pametno rješenje preboljeti i nastaviti dalje. Kako? E, o tome u jednom drugom tekstu…
Komentirajte!