Ove nedjelje održava se deseta godišnjica stravičnog terorističkog napada na SAD u kojemu je živote u simultanim napadima na njujorški World Trade Center i Pentagon živote izgubilo tisuće ljudi, što putnika aviona što državnih službenika i prolaznika na lokacijama koje su se našle na udaru. Ujedno, prijeloman je to događaj u globalnoj politici i odnosima moći 21. stoljeća koji je označio početak borbe protiv svjetske prijetnje – terorizma; ali i početak američkih vidljivih i nevidljivih ratova protiv svih država trećeg svijeta u kojima vide svoje nacionalno političke i ekonomske interese.
No, nije mi ovaj put bila namjera analizirati američku vanjsku politiku. Među brojnim žrtvama napada bilo je i onih LGBTIQ, kojih se ovog vikenda prisjećaju njihove obitelji i prijatelji; te sam surfajući po portalima naišao na zanimljivu priču o tzv. prvoj registriranoj žrtvi napada o kojoj se sprema i dokumentarni film.
Ta prva poznata žrtva napada na Twinse bio je Mychal Judge koji je u predvorju sjevernog tornja stradao od krhotina koje su s južnog nakon udarca drugog zrakoplova. Radilo se o manhattanskom svećeniku koji je velik dio svog slobodnog vremena provodio u humanitarnim akcijama pa se tako sa svojom dobrovoljnom vatrogasnom postrojbom među prvima našao na mjestu nesreće. Zanimljivo i manje poznato je da je velečasni Judge bio gej te provodio niz akcija za pomoć mladim nezbrinutim LGBTIQ osobama u New Yorku, između ostalih angažmana. Koliko se primjećuje u traileru za film, te se informacije ne spominju, no možda jest znakovito da naraciju drži Ian McKellen.
Autan je bio među prijateljima i suradnicima, ali, kako ga opisuju, u prvom je redu to bilo pitanje orijentacije a ne prakse jer se čvrsto držao celibata. Priča o njegovoj seksualnoj orijentaciji širu je medijsku pozornost dobila, naravno, tek nakon tragedije a službeni stav Crkve je bio kako se radi o pokušajima diskreditacije jednog od svećenika!
Zbog svog humanitarnog angažmana među Njujorčanima je danas, bez obzira koje seksualne orijentacije bili, poznat kao ‘Saint of 9/11′. Nedugo nakon tragedije od strane njegovih suradnika je podnesen i službeni zahtjev rimokatoličkoj Crkvi da ga se proglasi blaženim a potom i svetim, no Vatikan je, očekivano, okrenuo leđa ovoj molbi. Gej svećenik koji , koji k tome snažno i javno putem udruge lobira za promjenu nauka o homoseksualnosti u Crkvi, očito je bio pomalo nezgodan primjer dobrotvornog rada i društvenog angažmana unutar svoje zajednice za anksiozni Vatikan.