Kako sam razveselio svoju majku
autor:
Kako sam razveselio svoju majku – to je, ako me sjećanje ne vara, bio najčešći motiv osmomartovskih osnovnoškolskih sastavaka (u srednjoj školi smo već odbacili okove mrskog komunizma i naprosto se znanstveno znatiželjno prisjećali Klare Zetkin i ostalih dama koje su svojom važnom borbom doprinijele činjenici da danas radimo 18 sati dnevno za bijednu plaću dok nam djecu odgaja MaxTV). A majke smo u tim sastavcima razveseljavali na razne načine. Nažicali bismo od očeva koju kunu za bajadere. Nabrali bismo majkama poljskog cvijeća ili nekog šarenocvjetnog grma, ili bismo posebno produhovljeno, čistili po kući “da mama ne mora”. Dobro, odrasla sam u povojima rodne borbe u Hrvatskoj, moji su sastavci i dalje bili na temu “mama kuha ručak, tata čita novine”. Uglavnom, žene su u nekadašnjoj Jugoslaviji imale jedan dan kada su mogle preskočiti kuhanje ručka i ostale kućanske poslove, a i u poduzeću (kombinatu, organizaciji udruženog rada…) mogle su bez grižnje savjesti piti kavu čitavo radno vrijeme – na posljetku, osmi mart je!
I da, poklanjalo se za osmi mart. Najčešće cvijeće, bajadere već spomenute ili pak vaze (mislim da moja majka još ima nekoliko primjeraka komunističkog kiča iz osamdesetih). Ali osmi je mart bio značajan po nečem drugom – izletima. Zamislimo na trenutak taj scenarij. Gomila žena iz iste tvornice (poduzeća, SOUR-a, OUR-a, radne zajednice), gomila komunističkih radnica, drugarica i domaćica koje su tek obavile prvu fazu preodgoja balkanskog domaćeg mužjaka kreće autobusom u neko od mitskih mjesta. A mitska su mjesta u ono doba Ponte Rosso ili Graz (s Metroom u istom). U prijevodu, jedan dan suludog shoppinga.
Pod sulud stvarno i mislim sulud. Ne znam kako je bilo sedamdesetih, ali osamdesetih je taman bilo nešto dinara u čarapi da se jednom godišnje poludjele žene pripusti u trgovine Trsta i Graza. Kako poslije prijeći relativno strogu carinsku kontrolu… e o tom će vesele drugarice misliti poslije. Iz prve ruke znam kako se prelazila granica: tako što bi vesele dame na sebe navukle što je moguće više kupljenoga. Majka mi se jednom ukazala s trapericama zalijepljenim za leđa, a prepričavalo se uspješno navlačenje maksimalnog broja hlača… pa su se dame na shopping izlete upućivale relativno šlank, a vraćale kao prilično korpulentna gomilica.
Uostalom, provjerite sami pa čestitajte danas majkama Dan žena i pitajte ih usput gdje su odlazile u osmomartovski shopping.
Komentirajte!