FESTIVAL | QUEER-O-KLUB | RJEČNIK | VODIČ

Brišete li bivše s Facebooka?

objavljeno:

7. 02. 2011.


Prema istraživanju koje je proveo portal ‘Your Tango’, specijaliziran za teme vezane za ljubav i dejtnig, preko 71% korisnika portala se izjasnilo da i nakon prekida učestalo posjećuju profile svoj bivših ljubavi. „Učestalo“ u ovom konkretnom istraživanju znači 7 i više puta dnevno! Mnogi su upravo težinu prelaska preko prekida pripisali činjenici da su im informacije o bivšima udaljene samo klik miša. Vrijedi li uistinu ona stara „daleko od očiju, daleko od srca“? Isto istraživanje pokazalo je kako nakon prekida 74% korisnika gugla svoje bivše, polovica zove, šalje sms-ove ili pokušava chatati s njima a trećina pronađe seks za jednu noć s nekim drugim nakon toga!

Je li ovo istraživanje samo konačni dokaz koliko se definicija prijateljstva promijenila otkad je društvenih mreža? Bivamo befriendani s osobama koje gotovo da uopće do nimalo ne komuniciramo, nerijetko s bivšima koje nismo vidjeli ni čuli poprilično duga razdoblja vremena. Svejedno, često se događa da se interakcija usprkos tomu ne nastavlja ili inducira s nečije strane. Osobno sam imao situacije kada sam promatrao svoju friends listu, ljude na njoj i pitao se što još uvijek rade tu ili zašto sam ih u startu dodavao.

Obrisati osobu s friends liste neke od društvenih mreža (posebno Facebooka) danas kao da je, uslijed te promijenjene definicije prijateljstva, postao znak ultimativne uvrede i najbolji pokazatelj da s nekim ili netko s nama više ne želi imati nikakvog posla; pogotovo ne promatrati statuse, linkove, fotografije i pripadajuće materijale. Osobno ne shvaćam zbog čega tako velika frka: prijateljstva i odnosi prestaju, čemu se zamarati informacijama o ljudima s kojima više nismo u osobnom kontaktu preko virtualnog svijeta? Ili je netko brisanje uistinu zaslužio, a u tom slučaju bi obje strane trebale biti svjesne razloga.

Ljudi se mijenjaju tijekom godina kao i naši odnosi s njima. Prije svih ovih društvenih mreža jednostavno bismo se udaljili od osoba s kojima nismo bliski, izašli iz njihova kruga društva, tu i tamo sreli na cesti i pristojno pozdravili (ili ne). Radilo se o laganom i, recimo to tako, nježnom procesu koji je naprosto bio uzrokovan manjkom komunikacije i fizičkim udaljavanjem.

No, kada je u pitanju Facebook, rješavanje tih starih veza s kojima više ne osjećamo bliskost više nije toliko indirektno. Ima i svoj naziv – kruti ‘unfriending’; drametinu i opaku akciju koja u tom trenutku znači samo jedno i očito – gotovo je.

Držati bivše na friends listama je ok ukoliko je osoba vrijedna toga (ili ukoliko Facebook ne doživljavate preosobnim). Možda neki odnosi nisu upalili kao veze a ukoliko su započeli kao prijateljstva nema razloga da takvi ni ne ostanu. Svatko bi, barem osobno, trebao poznavati svoju granicu kada je previše.


Komentirajte!

Unesite komentar ili trackback s drugih stranica. Komentare mozete pratiti i putem RSS kanala.

CAPTCHA Image
Refresh Image
*

Spam protection by WP Captcha-Free

NEWSLETTER

Vaša email adresa:

OMG!
Opasno Mudre Gej-novosti




Srđan Sandić
Hiperinflacija emocija


Kosmogina
Pitchkanterije


Igor Grabovac
Ružičasti stetoskop




Marino Čajdo
Cocktail


Dominik Colins
Qoohanje za romantike